2020’nin Sonlarında Hazır Ofis Sektöründe Neler Değişecek?

Tüm dünyada etkisini hızla sürdüren Covid-19 salgınının, ne zaman biteceği belirsizliğini hâlâ sürdürmektedir. Pandemi sürecinin başında pek çok firma ofislerini kapatarak evden çalışma modeline geçmişti, ancak sürecin biraz hafiflemesi ve kısıtlı yaşam şekline geçilmesiyle ofislere geri dönüş yaşandı. Evden çalışmanın insanların hem ruh hem de fiziki sağlığına iyi gelmemesi, işletmelerin çalışanların sağlığını riske atmayacak önlemleri alarak ofis dünyasında, çalışmaya kaldığı yerden devam etmeleri zorunluluğunu doğurdu.

Covid-19'la yaşamayı öğrenmenin zaruri olduğu bu dönemde, hazır ofis sektöründe de bazı değişimler yaşandı. Dünya genelinde en yaygın çalışma şekli olan açık ofis kullanımı (virüsün bulaşıcılığı sebebiyle), eski önemini yitirmiştir. Hazır ofis, paylaşımlı ofis gibi alanlarda insan sirkülasyonunun ve ortak kullanımda olan gereçlerin fazla olması ofis ortamında bazı değişikliklerin zorunlu hale gelmesini sağlamıştır. Ortak alanlarda sosyal mesafenin korunduğu, hijyen ve dezenfeksiyon işlemlerinin sıklıkla kontrol edildiği, maske kullanımının ve girişlerde ateş ölçümünün zorunlu olduğu uygulamalarla geri dönüşlerin yapıldığı ofislerde, ilerleyen zamanlarda çok daha köklü değişimler yaşanacağı öngörülmektedir. Hazır ofis düzenlemelerinde en dikkat çekecek özellik, sosyal mesafe kurallarına uyularak oluşturulacak kullanım alanlarıdır. Pandemi süreci devamında hazır ofislerde, ofisi kullanacak olan tüm işletmelerin ve çalışanların, daha kişisel alanlara sahip olması için panel ve bölmelerle ayrılmış alanların sayısının arttırılmasına dikkat edilecektir. Ayrıca toplantı odalarını kullanan kişi sayısının düşürülmesi, esnek çalışma modelinin uygulanması ve hem ofis içinin hem de ofis çalışanlarının hijyen kurallarına uygun biçimde hazırlanması, ofis ortamında uygulanması gereken rutinler haline dönüştürülecektir.

 2020 yılı itibariyle, hazır ofislerde kullanılacak mobilyalardan ofis içi tüm gereçlere kadar, her malzemenin kolay bir şekilde temizleneceği ve dezenfekte edileceği ürünler (tekerlekli masa ve hareketli mobilyalar gibi) seçilmesine özen gösterilecektir. Ayrıca tüm çalışanların yüz yüze gelmelerinin engelleneceği, oturdukları alandan video konferans gibi yöntemlerle görüşme yapmalarının sağlanacağı teknolojik donanımlar ofislere kurulacaktır. Tüm bunların yanı sıra hazır ofislerin yer aldığı binalarda, bazı düzenlemeler zorunlu hale getirilerek, binalarda temasın az olduğu (yüz tanıma sistemi ya da cep telefonuyla bir yere dokunmadan asansör çağırabilen) sistemlerle çalışanların hayati riski minimum seviyeye indirilerek, pandemi sürecinin en az hasarla atlatılması sağlanacaktır.