10 Adımda Sanal Ofisin Faydaları

Aslında nerede olursak olalım sonuç olarak yaptığımız şey "çalışmak"tır.

Peki, sanal bir ofiste mi yoksa geleneksel bir ofiste mi çalışmak daha yararlıdır?

Dürüst olmak gerekirse, içinde bulunduğunuz dijital çağ endüstri ile birlikte en etkili ve rahat olacağınız bir ortamda sanal ofisin imkanları arkasında çalışmak çok daha yararlı olacaktır. Çünkü iş dünyası esnek çalışma saatleri gerektirdiğinde, sanal ofisler insanların istedikleri yerde istedikleri zaman çalışmalarına olanak tanır. Sanal ofisler yalnızca işe gidip gelme süresine, düşük veya hiç teknoloji maliyetine ve daha düşük genel masraflara izin vermekle kalmaz, aynı zamanda uzak çalışanların da işe gidip gelme sürelerini kısaltır ve üretkenliği artırır.

Çalışanlarınızın ve işletmenizin sanal bir ofisten yararlanabileceği klasik avantajlardan bazılarına göz atalım!

1) İşe gidip gelme süresi yoktur:
Her gün işe hazırlanmak ve ofise seyahat etmek için harcanan iki veya üç saat çalışmak için harcanır. Böylece verimlilik artar ve çalışanlar daha odaklı çalışır.

2) Çalışanlar daha aktiftir: Sydney Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan araştırmalarda, günde 11 saatten fazla masada oturmanın, ölüm riskini % 40'tan fazla artırdığı tespit edilmiştir. Sanal ofisin sağladığı çalışma rahatlığı, her gün bir ofiste bir masaya zincirlenmeyi engeller. Doğal olarak çalışanlar daha fazla hareket halinde olur.

3) Esnek zamanlama: Sanal ofislerin sağladığı esnek zamanlamayla, istenilen zamanda mola verilebilir, aile üyeleri aradıklarında takılmak için acele edilmeyebilir ve istenilen zamanda öğle yemeği yenebilir.

4) Arama yapmak daha kolaydır: Sanal bir ofise sahip olunduğunda, çalışırken telefonla görüşmek yapabilmek için bir konferans odası bulmak, konuşkan bir iş arkadaşıyla uğraşmak ya da bir müşteri karşısında rahatsızlık duymak zorunda kalınmaz.

5) Tasarruf sağlar:  Sanal bir ofis tutulduğunda, ofis kiralaması, kamu hizmeti ödemeleri, donanım tadilat harcı gibi maliyetlerin hiçbirine ihtiyaç duyulmaz. Tüm bu tasarruflar aynı zamanda kâr marjını etkiler ve daha fazla yatırım yapılmasını sağlar.

6) Özel ortam: Gürültü seviyesi istenildiği gibi ayarlanabilir. Geleneksel bir ofiste çalışmanın aksine, evden çalışıldığında istenilen müzik istenilen seste dinlenebilir. Çünkü etrafta gürültüden rahatsızlık duyacak çalışma arkadaşları ya da müşteriler olmayacaktır.

7) Rahat giysiler: Sanal bir ofise sahip olarak çalışmanın en büyük kolaylıklarından biri de kıyafet zorunluluğu olmamasıdır. Evden ya da bir cafeden işler yürütülürken, ne giyildiğinin hiçbir önemi yoktur.

8) Verimlilik artar: Sanal ofisin çalışanlar üzerindeki verimliliğini takip etmek kolaydır. Çünkü çalışanlar hedeflerine ulaştıkları takdirde işlerini sürdürürler. Eğer yapmazlarsa, -onların işini yapacak bir çalışma arkadaşı olmayacağı için- bu kolayca fark edilir. Böylece disiplinli çalışmayan ve işini aksatan biriyle çalışılması engellenmiş olur. Çalışanların uzaktan çalışmasına izin vermek üretkenliği arttıran bir unsurdur. Çünkü insanlar genellikle, rahat hissettikleri yerde çalıştıklarında daha mutlu olurlar, ayrıca bir grup insanı bir ofiste bir araya getirmekle birlikte gelen sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalmazlar.

9) Kalabalık ve trafik sorunu yoktur: Sanal ofis işe gidip gelirken yolda yaşanan tüm olumsuzlukları bertaraf eder. Çünkü işe yetişmek ya da eve dönmek gibi bir durum yaşanmaz.

10) Teknolojiden tasarruf edilir: Uzaktan çalışarak, çalışanlar istedikleri teknolojiye sahip olabilirler ve kendileri için uygun olduğunda yükseltmekle sorumludurlar. Şirket tarafından sağlanan teknolojiye sahip olmama konusunda birkaç siber risk endişesi olsa da, bir şifre aracı, izleme ve çalışan eğitimi ile yönetilmesi oldukça kolaydır.

NOT: Sanal ofis her iş kolu için çalışmazken, teknolojinin her yerden çalışmanıza gerçekten izin verdiği işletmelerde (birçok şirket işlerin başarılması için tek bir yerde insanlara ihtiyaç duyuyor olsa da), sanal bir ofis geleneksel ofis ortamına güçlü bir alternatif sunuyor.